Kredītu veidi Latvijā

Kredīts ir naudas summa, ko aizdevējs aizdod kredīta ņēmējam, un tas dod iespēju laicīgi un pilnīgi apmierināt klienta vajadzības pēc naudas līdzekļiem.

Kredītiestādes aizdod naudu uz noteiktu laiku; tāpēc visi aizdevumi tiek klasificēti pēc to aizdošanas vai atmaksāšanas ilguma,  tātad kredīts var būt īstermiņa vai ilgtermiņa. Īstermiņa kredīts ir aizdevums, ko izsniedz uz salīdzinoši neilgu laiku – dažiem mēnešiem vai pāris gadiem. Ilgtermiņa aizdevumi parasti paredzēti kādam lielākam pirkumam un tos izsniedz uz ilgāku laiku, piemēram, ar samaksas termiņu līdz 10, 20 gadiem un pat ilgāk.

Populārākie kredītu veidi sabiedrībā ir ātrie kredīti, overdrafts, kā arī patēriņaĀtrais kredīts kredīts, jo tos var ērti noformēt un saņemt ļoti ātri, pat dažu minūšu laikā. Ātrie kredīti visbiežāk ir īstermiņa kredīti, kurus kredītiestādes izsniedz dažu minūšu laikā un kuriem pieteikties var izmantojot vien interneta pieslēgumu. Overdrafts ir īstermiņa aizdevums, kas noteikta limita ietvaros tiek piešķirts kā papildus līdzekļi klienta kontā. Patēriņa kredīti ir īstermiņa aizdevumi, kas paredzēti gadījumiem, kad nepieciešami naudas līdzekļi kāda noteikta pakalpojuma vai pirkuma īstenošanai.

No ilgtermiņa kredītiem aktuālākais ir hipotekārais kredīts. Tas ir ilgtermiņa aizdevums, kas tiek nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu. Hipotekārais kredīts galvenokārt paredzēts mājokļa iegādei, labiekārtošanai, remontam un būvniecībai.

Studentu vidū ir zināmi studiju un studējošie kredīti. Studiju kredīti ir ilgtermiņa aizdevumi, kas paredzēti mācību maksas segšanai. Studējošie kredīti ir ilgtermiņa aizdevumi, kas paredzēti studenta ikdienas izdevumu segšanai – transporta izdevumiem, dienesta viesnīcu apmaksai, grāmatu iegādei un citu izdevumu segšanai.

Savukārt uzņēmēji piesakās investīciju kredītu saņemšanai vai kredītiem, kas paredzēti apgrozāmo līdzekļu finansēšanai. Investīciju kredīti ir ilgtermiņa aizdevumi uzņēmumiem jaunu biznesa projektu uzsākšanai, iekārtu un transporta līdzekļu iegādei, kā arī nekustamā īpašuma iegādei, celtniecībai un remontam. Kredīti apgrozāmo līdzekļu finansēšanai ir īstermiņa aizdevumi uzņēmumiem, kas palīdz palielināt ražošanas apjomus, uzsākt jaunas preču grupas pārdošanu, apmierināt strauji pieaugošo pieprasījumu pēc sezonas precēm, kā arī iespēju saņemt finansējumu preču krājumu iegādei. Bankas piedāvā arī faktoringu, kas ir apgrozāmo līdzekļu kreditēšana pret debitoru parādiem.

Post Navigation